Translate

субота, 10 січня 2015 р.

Вузликовий батік.Майстер-клас

                         

Вузликовий батік – один із різновидів розпису тканини.

 Ця техніка виконується так:непофарбоване полотно вкривається маленькими вузликами, які після профарбовування виробу формують певні візерунки.
Вузликове фарбування вважається одним із найдавніших способів прикрашання тканин. Вперше ця техніка почала використовуватися в Індокитаї приблизно в середині VI століття. Окрім того, вона користується популярністю в Індії, тільки там вона має назву бандхей, що дослівно перекладається як «обв’яжи-пофарбуй». Найстаріші зразки вузликового батіка були знайдені в археологічних експедиціях, на різноманітних старовинних фресках, а також скульптурах. Візерунок таких індійських тканин складається із великої кількості білих та кольорових точок.
Для вузликового батіка беруть тонкі тканини, в основному бавовняні. Вибір саме такого матеріалу не випадковий, адже під час роботи важливо, щоб тканина гарно профарбовувалася та тримала форму під час зав’язування. Бавовняна тканина для цього підходить найкраще. Окрім бавовни можна використовувати шовк, віскозу, а також деякі штучні тканини. Текстильні вироби, розписані вузликовим батіком,ексклюзивні, адже візерунок неможливо повторити двічі. Майстри цієї справи уміють створювати різноманітні орнаменти, новачкам краще почати з простого радіального чи спірального візерунка.
Ми з вами навчимося фарбувати тканину одним із видів цієї техніки: прикрасимо футболку, або бавовняну тканину, із якої пошиємо легку спідницю у наступному номері.
Для роботи підготуйте: фарби «Батік» (акрил), шматок однотонної тканини (бавовна, шовк, шифон, крепдешин) розміром 0,5 м на  0,5 м, медичні шприци (3 шт.), швейні нитки, плівку, ємність для фарби, гумові рукавички, ножиці, таз для фарбування (фото 1).
Ми використовували фарби для розпису тканини «Батік» (Хоббі). Не обов’язково купляти повні на-бори, у яких відразу 5 кольорів. Спочатку визначте, скільки кольорів вам потрібно. Ми використали всього лиш 3 кольори: жовтий, червоний та зелений. Тому фарби можна купити окремо.
Тепер підготуйте фарбу. Для її розведення візьміть розчин харчової соди. Для жовтого, червоного, синього та зеленого барвників варто розчинити 1 чайну ложку соди в склянці теплої кип’яченої води. Перед початком роботи розчин соди та фарбзмішайте в пропорції 1:1. Пропорція може мінятися в залежності від необхідної інтенсивності барвника. Готові розчини з содою не варто зберігати більше двох днів.
У якості посудин для розчинів можна використати акуратно обрізані нижні частини 1,5 л пляшок. Їх знадобиться 3 (фото 2).
Візьміть футболку або шматок тканини. Намочіть їх у воді. Акуратно розкладіть на столі або розстеленій плівці (фото 3).
Визначте центр та почніть акуратно згортати заготовку у спіраль періодичнопоправляючи промені, що утворяться.
Згорнуту спіраль зв’яжіть нитками по діаметрах. Таких діаметрів достатньо 4-х (фото 4).
Покладіть спіраль у подготовлений тазик. Шприцами фарбуйте сектори (див. фото 5, 6, 7). Почніть фарбувати зі світлих кольорів, тобто від жовтого до червоного та зеленого.
Коли закінчите роботу з однієї сторони, переверніть спіраль на іншу. Повторіть знову фарбування секторів, тільки верхньої частини спіралі відповідно.
Вологий виріб підсушіть у гарячій (з вимкненим підігрівом) духовці. Після цього видаліть нитки, якими ми перев’язували тканину, розправте виріб (фото8) та прогладьте його праскою з обох сторін через папір і тканину, далі можна прополоскати у воді та прати з милом.

Немає коментарів:

Дописати коментар