„Живопис. Зимовий пейзаж. Створення композиції „Прийшла зима, і білі солов’ї затьохкали холодними вітрами”
6 клас
Тема: Живопис. Зимовий пейзаж. Створення композиції „Прийшла зима, і білі солов’ї затьохкали холодними вітрами”
Мета: навчити школярів зображувати зимовий пейзаж із використанням переважно холодних кольорів; розвивати знання із теорії живопису, творчу уяву, фантазію; виховувати інтерес до мистецтва, любов до природи
Обладнання: альбом, фарби, демонстраційний матеріал
Хід уроку:
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань.
Учитель: Сьогодні у нас незвичайний урок. Він святковий, загадковий і трішечки чарівний. Ми розпочнемо його із загадки про чарівного художника. А чарівний він тому, що має дивної краси пензлик, але в руках його не тримає, бо в нього їх немає...
До нас із казкової країни завітала фея Загадок. Давайте її послухаємо.
Фея Загадок:
У бабусі-холодусі
Усміх сяє на лиці,
Ходить в білому кожусі
З дивним пензлем у руці.
Раз мазок і два мазок —
На вікні розцвів бузок,
А на другім сад казковий
Біля місяця підкови,
А на третім — срібний дім
Іній світиться у нім...
Всі дивились, дивувались
Хто ж художник — здогадались?
(Зима)
Учитель: Діти, а ви любите зиму? Згадайте, скільки красивого довкола зимою: блискучі бурульки, ажурні сніжинки, великі снігові замети. Кожна людина сприймає цю пору року по-своєму. Для когось вона холодна, сувора снігова королева, що хоче всіх заморозити. А для когось добра чарівниця, яка принесла із собою веселощі, зимові розваги, новорічні свята, подарунки. То яка ж вона, ця загадкова Зима? Якого кольору?
Учень:
Чудо-сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця
Рукавом махає —
Сріблом все вкриває.
Учитель:
Який колір вважають основним кольором зими?
Учениця:
Білі черевички у зими,
Біла-біла в неї кожушина,
Білі сани, білогриві коні,
Білі-білі рукавички пухові.
Учитель:
Які ще кольори, крім білого, можна зустріти у зимовій природі?
Учень:
Срібні дерева, срібні поля
Сріблом пухнастим вкрита земля.
Учитель:
Як ви гадаєте, чи завжди сніг білий? Чи може він бути рожевим, блакитним, золотистим, фіолетовим, сірим?
Фея Загадок:
Він ще недавно голубів,
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів —
І він вже рожевіє.
(Сніг вранці)
Як тільки сутінь настає,
Ліхтарики мигають,
Він фіолетовим стає
І таємничо сяє.
(Сніг ввечері)
Спочатку він міцний і білий,
Та коли сонце припікає,
Він ураз слабішає, жовтіє,
Чорніє, тане і ... тікає.
(Сніг у відлигу)
Учитель: Дійсно, сніг може мати різні відтінки.
М. Гай
Який буває сніг?
Засперечалися снігові подорожники — маленькі північні пташки. Не можуть вирішити, який буває сніг. Літають, перепитують: „Який буває сніг?”
— Золотий! — відповіло ранкове сонечко, висвічуючи морозну тундру.
— Блакитний, — сказало денне чисте небо.
— Синій, синій, — прошепотіли тіні старих модрин.
— Хо-о-лодний! — крякнула качка, ховаючи дзьоб під крило і підгинаючи лапку.
— Теплий, — пробурмотіла біла куріпка і зарилась у кучугуру подрімати.
— Легкий, легкий, легкий, — прошумів вітер, і закружляли, ніби пух кульбабки, густі сніжинки.
— Важкий, дуже важкий! — зітхнули гілки кедра, притиснуті вагою снігових наметів.
— Червоний-червоний! — сказала вечірня зоря, спалахнувши над вершинами сопок.
— Срібний, звичайно! — посміхнувся ясний місяць, піднімаючись із-за гір до зірок.
Тайгу і тундру до самого океану пролетіли снігові подорожники і все питали, питали. Так і не дізнались, який же він, сніг. А дійсно, який буває сніг? Він може бути жартівливим, якщо гратися в сніжки. А може бути страшним і сердитим, якщо потрапити у горах під лавину. Сніг може замріятися — і тоді перетвориться на художника і скульптора. А захоче — стане перукарем або навіть модельєром!
Але найприємніше — те, що сніг може бути Н О В О Р І Ч Н И М !
Найгарніший, найдобріший, найвеселіший сніг годі собі й уявити!
Отже, зиму не можна вважати безбарвною, ахроматичною. Вона поєднує у собі безліч кольорів, тільки треба вміти їх бачити.
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми та мети уроку.
2. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1) Вступне слово учителя.
2) Словникова робота.
Пейзаж — один із жанрів живопису, що присвячений зображенню природи, краєвидів міст і сіл.
Класифікація кольорів
ахроматичні
хроматичні
теплі
холодні
білий
сірий
чорний червоний голубий
оранжевий синій
жовтий
зелений
фіолетовий
3) Повідомлення учнів-мистецтвознавців про видатних художників-пейзажистів (Шишкін, Айвазовський, Левітан, Куїнджі та ін.)
4) Літературно-музична композиція.
Учитель: А тепер час запросити до нас на урок королеву Зиму.
Учень 1:
Снігом вкрилася земля
Метелиця гуляє,
Малює вікна морозець
Та носики щипає.
Учень 2:
Природа спить
І все кругом
В сріблясто-білих чарах
Це — Королева
Це — Зима
Так трудиться на славу.
Учень 3:
Вона холодна, крижана,
У кришталевих шатах
Її з Північної землі
Вітри несуть крилаті.
Північний вітер:
Вже біла-біла вся земля
Мов диво кришталеве
Я — Вітер з Півночі
І вам привів я Королеву.
Тож зустрічайте, це — вона
Хурделицями править.
І кожен з вас у дні розваг
час прославить.
Зима:
Стало біло навкруги
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди
Воду сковую в льоди
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я — ....
(Зима)
(розсипає сніжинки)
Сніг пухнастий стелиться,
Настав зимовий час.
Я зима-хурделиця
Прийшла до вас в клас.
Вітаю вас! Вітаю всіх!
Мене усі чекають
І хоч щипає морозець
Все ж весело стрічають.
Ви чули казку, ніби я
Жорстока і презлюча
Та це не так, скажу я вам,
моя співуча
Співають в вітри, сніги,
Співають хуртовини
Це — колискова для землі
Спочинок для людини.
Учень 4:
Любий друже, поглянь у вікно:
За вікном вже Зима владарює давно!
Стрімко їде вона на санчатах
По наметах на білих зайчатах.
Коли ранком морозяним сонце зійде,
Зима краєвид малювати іде:
Разом з нею ідуть олівці —
Допомога велика, такі молодці...
Замети високі Білий малює,
Сніжок без ліку Блакитний штампує,
Кригу прозору Зелений виводить.
А Червоний веде горобин хороводи,
Фіолетовий тінь накладає на сніг,
Синій засніжені далі обліг,
Сірий — слід від санчат по дорозі кладе...
Потім зима всіх на свято веде.
Учитель: Діти, а чи дружите ви із феєю Загадок? Чи знаєте ви загадки про зиму?
Учні:
Сніг на полях
Лід на річках
Віхола гуляє
Коли це буває?
(Взимку)
Білі гуси летіли
Відпочити схотіли
Сіли гуси на став —
Білим-білим він став.
Сіли гуси на луг —
Забіліло навкруг.
Прилетіли на подвір’я
Натрусили повно пір’я
Вийшов Петрик на поріг,
Взяв те пір’я, а то ...
(Сніг)
Срібна зірка біла-біла
На долоню мені сіла
А як сіла, то розтала
Голуба водиця стала.
(Сніжинка)
Крута гора, — що не крок,
То й нора.
(Замет)
Сам не біжить, а стояти не велить.
(Мороз)
5) Робота із репродукцією картини Шишкіна „Зима”.
Учитель: Розгляньте репродукцію картини Шишкіна „Зима”.
Яким гарним зобразив художник ліс узимку! Могутні дерева вкриті снігом. Сніг на гілках, на стовбурах, на сучках. В одному місці він фіолетовий, в іншому — рожевий, сірий. Зима вкрила сніжним килимом все довкола.
6) Практична робота.
а) Поетапне виконання композиції вчителем.
б) Виконання ескізу малюнка учнями (простий олівець).
в) Розфарбовування роботи з використанням холодних кольорів (акварель).
г) Здача робіт. Виставлення оцінок.
3. Закріплення вивченого матеріалу.
1) Кросворд „Зимові розваги”
1
2
3
4
5
6
7
8
По горизонталі:
1. Всіх до себе припрошую
На блискучу спину
Хто умійко — покатаю.
Хто невмійко — кину.
(Ковзанка)
2. У веселу зимову пору
Ми кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас нагору
А ми веземо їх згори.
(Сани)
3. Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий, волохатий,
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто ...
(Сніг)
4. Прозорий, як скло,
Та не вставиш у вікно.
(Лід)
5. Дід Мороз несе мішок,
В нього теплий кожушок.
Ой, ти діду-дідусю,
Зігрій нашу Ганнусю.
Розв’яжи мерщій мішок,
Дай Ганнусі кожушок,
Надінь валянки на ніжки,
Хай вона пограє в ...(Сніжки)
6. Росте вона донизу головою
Росте вона холодною зимою,
А тільки сонечко засяє —
Вона заплаче й помирає.
(Бурулька)
7. Дві дощечки, дві сестри
Несуть мене із гори.
(Лижі)
8. Хто наткав полотна
Аж від лісу до вікна?
І сміється, задається:
— От-така ширина!
(Зима)
По вертикалі: Час, коли не потрібно робити уроки. (Канікули)
2) Тести.
1. Вид образотворчого мистецтва, основним засобом зображення в якому є колір.
а) живопис
б) скульптура
в) графіка
2. Предмет для розведення та змішування фарб називається:
а) мольберт
б) палітра
в) стек
3. Прозора фарба, що розводиться водою.
а) туш
б) гуаш
в) акварель
4. До криючих фарб ми відносимо:
а) олійні
б) акварель
в) гуаш
5. До ахроматичних кольорів належать:
а) червоний, синій, жовтий
б) чорний, сірий, білий
в) рожевий, фіолетовий, коричневий
6. До теплих кольорів належать:
а) червоний, оранжевий, жовтий
б) зелений, синій, фіолетовий
в) білий, сірий, чорний
7. До холодних кольорів належать:
а) рожевий, коричневий
б) червоний, оранжевий, жовтий
в) голубий, синій
8. Жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, краєвидів міст і сіл.
а) портрет
б) пейзаж
в) натюрморт
9. Картина, на якій зображено морський краєвид.
а) марина
б) гризайль
в) темпера
10. Видатний художник-мариніст.
а) Шишкін
б) Левітан
в) Айвазовський
11. Автор пейзажу „Місячна ніч на Дніпрі”.
а) Куїнджі
б) Рєпін
в) Шишкін
12. Малювання на відкритому повітрі.
а) ракурс
б) пленер
в) ескіз
IV. Домашнє завдання: спостерігати за природою.
Немає коментарів:
Дописати коментар