Коли ми чуємо про пластилін, то в нашій пам'яті постають яскраві картинки з дитинства. Чому ж наша пам'ять звертається саме до дитинства?
Саме в дитинстві ми вперше дізнаємося про існування пластиліну. Робота з пластиліном — заняття не тільки цікаве, але й надзвичайно корисне для дітей дошкільного віку. Виконуючи пальчиками різні вправи, дитина не тільки добре розвиває дрібну моторику рук, але й готується до малювання, письма. Кисті рук набувають рухливості, гнучкості, зникає скутість рухів, що надалі полегшить опанування навичок письма.
Саме в дитинстві ми вперше дізнаємося про існування пластиліну. Робота з пластиліном — заняття не тільки цікаве, але й надзвичайно корисне для дітей дошкільного віку. Виконуючи пальчиками різні вправи, дитина не тільки добре розвиває дрібну моторику рук, але й готується до малювання, письма. Кисті рук набувають рухливості, гнучкості, зникає скутість рухів, що надалі полегшить опанування навичок письма.
Ліпленням із пластиліну рекомендують займатися від трьох років. У більш ранньому віці дині ще складно працювати з пластиліном. Але якщо періодично показувати дитині якісь маніпуляції з пластиліном (розминати пальчиком, натискати на кульку з пластиліну, розплющувати), їй це сподобається і вона із задоволенням повсякчас повертатиметься до цього заняття.
Існує декілька технік і прийомів малювання пластиліном.
Першу техніку можна так і назвати — художнє малювання пластиліном. Його наносять мазками на картон. «Картини», виконані в такий спосіб, виглядають так, начебто намальовані фарбами.
Поверхня мазків із пластиліну може виглядати по-різному. Щоб зробити її гладкою і блискучою, потрібно попередньо змочувати пальці у воді. Але робити це слід злегка, щоб картонна основа в жодному разі не розмокнула.
Можна зробити поверхню картини дещо шорсткуватою. Для цього на поверхню наносять рельєфні точки, штрихи, смужки, зиґзаґи або якісь фігурні лінії. Працювати можна не тільки пальцями рук, але й стеками.
Є інший спосіб малювання пластиліном. Але він більше схожий на декоративний прийом, тому що нагадує щось середнє між аплікацією й малюванням. Для малювання в цей спосіб потрібно виліпити частково або повністю всі складові деталі майбутнього зображення, наносячи їх на пластилінове «полотно». Працюючи, діти можуть придумувати казку й додавати героїв у своїй картині.
Можна не просто ліпити, але й робити різні мозаїки з маленьких пластилінових кульок. Цей простіший, але й більш копіткий процес зацікавить посидющу дитину, яка може тривалий час виконувати монотонну роботу.
Під час занять із малюком потрібно постійно розмовляти, складати невеликі розповіді, казки, у яких головним героєм буде сама дитина. Так організоване заняття стимулює розвиток мовлення, сприяє збагаченню словникового запасу, учить будувати діалог із дорослим та іграшковими персонажами. Заняття необхідно проводити весело, легко, емоційно. Стежте за тим, щоб малюк не стомлювався.
Дуже важливо, щоб дитина відчувала повагу до своїх творів, значущість своєї роботи. Тому частіше хваліть її за старання й не бійтеся перехвалити. Таке ставлення до малюка сьогодні допоможе підтримувати постійний творчий пошук, почуватися впевненим і потрібним у майбутньому.
Вдалої Вам творчості!
Ягня
Вам знадобиться: пластилін, кольоровий картон, малюнок ягняти.
Хід роботи:
1. На кольоровому картоні намалюйте ягня.
2. Зліпіть маленькі кульки з білого або жовтого пластиліну.
3. Викладіть із них тіло ягняти (вовна).
4. Зліпіть маленькі кульки з рожевого пластиліну.
5. Викладіть із них мордочку й ніжки.
6. Із пластиліну чорного кольору зробіть ягняті вічка.
Морське Дно
Вам знадобиться: кольоровий картон, пластилін, тепла вода, стеки.
Хід роботи:
1. Добре розімніть жовтий пластилін.
2. Відриваючи пластилін шматочками, розмазуйте його по низу кольорового картону (можна за допомогою стеків). Утворився пісок.
3. Із зеленого пластиліну скрутіть джгутики й викладіть їх на пісок.
4. Змочуючи пальці в теплій воді, розмажте джгутики, спрямовуючи вгору. Утворилися водорості.
5. Із червоного або будь-якого яскравого пластиліну розкачайте кульку й придавіть її до картону (рибка). Розітріть стеками хвостик і плавці рибки.
6. З коричневого пластиліну розкачайте кульки й прикріпіть їх до піску (камінчики).
7. Можна додати будь-яких морських жителів.
Метелик
Вам знадобиться: кольоровий картон, пластилін.
Хід роботи:
1. На кольоровому картоні намалюйте метелика.
2. Розкачайте з пластиліну довгі джгутики.
3. Викладіть їх по контуру метелика.
4. Розкачайте з пластиліну різних кольорів довгі джгутики.
5. Викладіть ними малюнок на крилах метелика.
6. Із джгутиків темного кольору викладіть тіло й голову метелика. Не забудьте й про вусики.
Веселка
Вам знадобиться: пластилін семи кольорів, кольоровий картон.
Хід роботи:
1. Із пластиліну розкачайте джгутики червоного кольору, потім — жовтогарячого, жовтого, зеленого тощо.
2. Викладіть із них веселку.
3. Щоб зробити сонечко, розкачайте джгутик жовтого кольору й викладіть його по колу.
4. Зробіть проміннячка.
5. Із джгутиків білого кольору викладіть хмарину.
6. Розкачайте короткі джгутики зеленого кольору, зробіть із них траву.
7. Із червоних маленьких кульок зробіть квіточки.
Великодній букет
Вам знадобляться: яйце, клей ПВА, різнокольорові нитки (бавовняні або муліне), бусини, гілочка дерева, ваза.
Хід роботи
1. Проколіть у яйця з обох боків дірочки.
2. Видуйте яйце. Просушіть на батареї.
3. Наріжте різнокольорові нитки різної довжини.
4. Змажте яйце клеєм ПВА й оберніть нарізаними нитками.
5. Наклейте на нитку бусини.
6. Скрутіть джгут із ниток двох кольорів.
7. Нанизайте яйце на джгут, зв'яжіть кінці джгута й повісьте на гілку у вазі.
Аплікація з манки
Більшість батьків твердо переконані в тому, що дитину потрібно розвивати. Як і коли це робити, вирішують самі дорослі, зважаючи на особистий життєвий досвід і знання, отримані з журналів, телепередач і різних ресурсів мережі Інтернет. Одним із найважливіших етапів розвитку малюка є вміння координувати власні рухи й передбачати майбутній результат ще до здійснення якоїсь дії. Аплікація з манки допоможе не тільки творчо використовувати вільний час батькам і дитині, але й зробить руки малюка спритнішими й умілими.
Звертаємо увагу дорослих на те, що особливих обмежень за віком аплікація з манки не має. Тому якщо вашому малюкові виповнилося два роки, ви можете сміливо придбати такий набір інструментів і матеріалів:
1. Пензлик для клею й фарб.
2. Клей ПВА.
3. Аркуш цупкого паперу або картону.
4. Манна крупа.
5. Акварельні фарби або рідка гуаш.
6. Простий олівець.
Слід зауважити, що цей вид творчості може вимагати від батьків виявити неабиякі увагу й терпіння, оскільки малюки досить часто бажають зробити самостійно те, що робить їх мама. Отже, заздалегідь налаштуйте себе на те, що на виставку дитячої творчості ваші перші роботи, швидше за все, не потраплять. Отже, беріться до спільної творчої діяльності.
Разом із дитиною вирішіть, який саме сюжет ви хочете зобразити, після чого намалюйте це простим олівцем на картоні. Майте на увазі, що малюнок у початківців повинен бути максимально простим, без дрібних деталей. Після цього нанесіть пензликом клей на картинку. Не слід покривати ПВА відразу всю поверхню малюнка, краще почати з однієї-двох деталей. Тепер дитина може сміливо розсипати манну крупу по картону.
Струсіть аркуш — там, де був клей, манка залишилася. Після цього скористайтеся фарбами й розфарбуйте фрагмент малюнка з манною крупою. Остерігайтеся зафарбовувати відразу кілька фрагментів, розташованих поруч, оскільки фарби можуть потекти й змішатися. Краще почекайте, поки частина картинки трохи підсохне. Далі аналогічно заповніть місце на картоні, що залишилося.
Такі аплікації можна робити не тільки з манної крупи, але й з піску або крупи більшого розміру (наприклад, перлової й рисової). Вибір матеріалів залежить тільки від вашої фантазії й можливостей (яка крупа є вдома — ту й клеїмо). Також можна спробувати створити цікаві картини на кольоровому картоні.
Як бачите, аплікації з манки — це не складно. А позитивних моментів цілком достатньо: розвиток уміння працювати в команді, дрібної моторики рук, фантазії й образного мислення; уміння передбачити результат власних дій, весело проведений час. Бажаємо вам отримати задоволення від самого процесу і результатів своєї праці.
Заняття з образотворчої діяльності із застосуванням нетрадиційних матеріалів і технік позитивно впливають на гармонічний особистісний розвиток дитини. Вони сприяють розвитку в неї творчості, збуджують фантазію, активізують спостережливість, увагу, уяву, виховують волю, розвивають моторику рук.
Вдалої вам творчості!
Пустеля
Вам знадобляться: цупкий папір, манна крупа, акварельні фарби, палітра, банка з водою, пензлик, клей ПВА.
Хід роботи
1. На аркуші цупкого паперу намалюйте пагорби й сонце.
2. Нанесіть на малюнок клей.
3. Поки клей не висох, насипте манну крупу, просушіть, зайве струсіть.
4. Для піщаних пагорбів розведіть на палітрі три кольори акварельної фарби (жовтий, червоний, жовтогарячий).
5. Розфарбуйте цими фарбами пагорби й сонце.
6. Намалюйте захід, використовуючи відтінки червоного. Просушіть.
7. Домалюйте темною фарбою силуети верблюдів і пальм.
Смарагдове місто
Вам знадобляться: цупкий папір, манна крупа, сіль (великі кристали), акварельні фарби, палітра, банка з водою, пензлик, клей ПВА.
Хід роботи
1. Намалюйте на аркуші паперу силует чарівного міста.
2. На дахи, кінчики шпилів і огорожу нанесіть клей.
3. Насипте на клей кристали солі, просушіть, зайве струсіть.
4. Змішайте на палітрі акварельні фарби зеленого кольору.
5. Розфарбуйте відтінками зеленого кольору місто. Вікна будинків і дверей зробіть темнішими, просушіть.
6. Фарбами синього й блакитного кольору розфарбуйте небо.
Кораловий риф
Вам знадобляться: два аркуші цупкого паперу, сіль, манна крупа, акварельні фарби, палітра, банка з водою, пензлик, клей ПВА.
Хід роботи
1. На аркуші намалюйте підводну скелю з коралами.
2. Нанесіть на малюнок клей ПВА й засипте манною крупою, просушіть.
3. Розведіть на палітрі акварельні фарби жовто-коричневих відтінків і розфарбуйте ними скелю.
4. Корали розфарбуйте фарбами рожевого й червоного кольорів.
5. Зробіть воду й намалюйте водорості.
6. На окремому аркуші намалюйте рибок, розфарбуйте їх яскравими фарбами.
7. Виріжте рибок і приклейте на роботу.
Дерево з дуплом
Вам знадобляться: два аркуші цупкого паперу, манна крупа, акварельні фарби, палітра, банка з водою, пензлик, клей ПВА.
Хід роботи
1. На аркуші паперу намалюйте старе дерево з дуплом.
2. Проведіть пензликом із клеєм хвилясті лінії по стовбуру й гілкам дерева (кора).
3. Поки клей не висох, засипте його манкою, просушіть, зайве струсіть.
4. На палітрі змішайте фарби коричневих відтінків, розфарбуйте стовбур дерева.
5. Фарбою чорного кольору намалюйте дупло, блакитного — небо.
6. На окремому аркуші намалюйте бджіл, виріжте їх і наклейте навколо дупла.
Для чарівних пані!
Прокинувшись зранку, ви відчуваєте легке, але приємне хвилювання? І навіть якщо не доспали, усе одно хочеться вийти на вулицю й поспішати у справах, іти й радіти ранковому сонцю? Чому? Відповідь проста — це весна!
Я неодноразово помічала, що із настанням весни все навколо начебто розцвітає: будинки, двори й навіть міські вулиці. Дедалі частіше жінки доповнюють свій гардероб яскравими аксесуарами. Повсякчас зустрічаєш на шляху квіткарок із квітами. Перехожі також постійно посміхаються. Весна наближається, чутно веселе цвірінькання горобців, а небокрай стає ясним і чистим.
Опускаючись із висоти холодного неба, поступово починають збиратися докупи хмари. А запах… Весна має особливий запах! Пахне початком чогось нового й цікавого. Можливо, тому, що разом із весною настає 8 Березня — Міжнародний жіночий день, свято весни й уваги до жінки.
Цього дня ми вільні від роботи й очікуємо від наших чоловіків на знаки уваги, квіти і подарунки. Така традиція. Ми радіємо святу, майже не розуміючи його змісту. Минає час, зміст свята остаточно зникає, і ми іноді запитуємо себе: що, власне, і навіщо ми святкуємо?
Свято 8 Березня було задумано як день прославляння не Чарівної Пані, а жінки-революціонерки. Це свято на початку революції газета «Правда» називала «днем жіночого Робочого Інтернаціоналу». Це свято жінок, які прагнуть рівноправ'я із чоловіками, — це день емансипації. Сьогодні свято втратило своє історичне призначення. Хоча цього дня у багатьох країнах і досі відбуваються акції феміністок, і день цей уважають днем боротьби із сильною статтю…
Але як би ми не ставилися до свята, нам, жінкам, приємно одержувати подарунки й сюрпризи від наших близьких. Особливо — від наших малюків, які вже з дитинства знають, чим здивувати маму або бабусю. Що подарувати? «Звісно ж, квіти», — відповість будь-яка дитина. Що за свято без квітів? І нехай купити їх діти ще не спроможні, зате квіти можна виготовити із будь-чого. Квіти можуть бути й у листівці, і із цукерок. Пам'ятайте: оригінальні подарунки завжди цінуються. Особливо добре, коли подарунок сполучає в собі приємне з корисним, і до того ж створений власноруч.
Сьогодні я пропоную вам виготовити маленькі сюрпризи для пані будь-якого віку і будь-якої професії. Листівка проста, але оригінальна. Солодка квіточка порадує в будь-якому віці. Незвичайне люстерко — це можливість здивувати й потішити будь-яке жіноче серце. Ну а кольоровий свічник порадує й зігрває душу в будь-яку погоду.
І найголовніше – даруйте подарунки вчасно. Нехай це буде дрібничка, але приємна і своєчасна.
Листівка
Вам знадобиться: кольоровий картон, білий картон, стружка від кольорових олівців, клей, фломастери.
Хід роботи
1. Зігніть аркуш білого картону навпіл, утворивши заготовку для листівки.
2. Фломастером намалюйте стеблинки й листочки.
3. Приклейте білу заготовку на кольоровий картон як рамочку.
4. У місце, де буде серединка квітки, капніть клей.
5. У крапельку клею покладіть стружку з кольорових олївцг'в гак, щоб утворилася квітка.
Люстерко для мами
Вам знадобиться: люстерко, картон, клей «Дракон», ґудзики й бусини.
Хід роботи
1. Виріжте з картону заготовку більшу, ніж люстерко, на 2 сантиметри.
2. Приклейте люстерко до картону.
3. Змажте клеєм краї люстерка і краї картону, що виступають. На клей викладіть кольорові ґудзики й бусини.
4. Зі зворотного боку можна зробити іменний напис.
Свічник
Вам знадобиться: старий келих, вітражні фарби, свіча.
Хід роботи
1.На келиху намалюйте чорною вітражною фарбою контур малюнка.
2.Розфарбуйте вітражними фарбами келих.
3.Дочекайтеся висихання фарби, вставте свічу й запаліть її.
І все навколо засіє різними кольорами.
Поробки з різних матеріалів
Навчання малювання дітей має бути спрямоване в першу чергу на розвиток їх творчої самостійності й активності. А для цього необхідно виховувати вміння бачити навколо себе предмети та явища, що є змістом образотворчого мистецтва, викликати естетичне сприйняття й озброювати дітей засобами зображення різних подій і явищ.
Мета будь-якого заняття малюванням — розвиток творчих сил дітей і навичок зображення. Крім аналізу форми предмета й уточнення знань про нього вихователь повинен зважати на дитячу ініціативу, уяву, можливості для дитини виконати завдання, спираючись на власний досвід, знання, на свої враження, фантазію.
Останнім часом у навчанні дітей малювання постало питання про те, чи потрібно зважати на зразок, тобто малюнок вихователя або ілюстрацію, і на показ як прийом навчання.
Будь-який зразок може перетворитися на штамп. Він нав'язує дітям однотипний малюнок, стандартний прийом зображення, одноманітне колірне рішення. Навіть там, де малюнки виконані начебто вміло, перегляд таких робіт усіх дітей на одну тему залишає тяжке відчуття — вони відбивають не індивідуальні враження дітей від живої дійсності, а зразок, створений уявою вихователя, продиктований однаково для всіх. Таке використання зразка жодним чином не може сприяти розвитку в дітей творчої самостійності й активності.
Але одночасно діти, позбавлені грамотного керівництва дорослого в образотворчому мистецтві, повторюють безліч разів штампи, знайдені ними самими або засвоєні вдома під впливом дорослих.
Найчастіше в практиці дитячих садків використовують олівці й фарби. Кожен матеріал має свої переваги, особливості й можливості, і вихователям слід обміркувати, який із них слід запропонувати під час виконання певного малюнка, який матеріал допоможе досягти найбільшої виразності образа.
До олівця й фарби можна додати багато інших матеріалів, таких як вугільний олівець «Ретуш», чорну й кольорову туш, кольорові крейди, пастель.
Перевага фарби полягає в тому, що після декількох сміливих мазків на папері відразу виникає яскрава кольорова пляма, що радує дитину. А потім уже додаємо потрібні деталі.
Часто можна бачити малюнки, де кінчиком пензля намальований тільки слабкий, невиразний контур предмета, без його наповнення фарбою. Лінії тремтячі, рвуться. За ними можна визначити, як складно було дитині провести кінчиком пензля контур великого будинку або стовбура дерева. У цьому випадку в малюнки, виконані фарбами, механічно перенесено техніку малювання олівцем. Можливості фарби як художнього матеріалу не враховані.
І навпаки, в олівцевих малюнках пропонують заштрихувати великі поверхні. Дітям це рідко вдається. Довгий штрих переривається, змінюючи напрямок. Дитина ставить олівець вертикально та, із зусиллям натискаючи на нього, проводить довгі товсті лінії, замість того щоб, не відриваючи олівець від паперу, заштрихувати його поверхню легкими й рівними рухами. Тут також не враховані особливості й можливості матеріалу.
У деяких малюнках можна сполучати різні матеріали. Змішану техніку останнім часом широко застосовують у мистецтві. У дитячому садку також можна використовувати різні матеріали. Наприклад, роботу, почату фарбами, завершити олівцями, пастеллю або в сюжетному малюванні на тему «Зима» вдало поєднати на тонованому папері туш і білу крейду.
Той самий сюжет можна зобразити за допомогою різних технік і матеріалів. Наприклад, дерева можна малювати восковими крейдами, тушшю, фарбами, а можна й гумкою по тонованому паперу. Головне підказати й показати дитині варіанти виконання того самого сюжету. Пропонуємо кілька варіантів зображення, виконаного з різних матеріалів.
Вдалої вам творчості!
Засніжене дерево
Вам знадобляться: блакитний картон, гуаш, газета, тарілка, ганчірочка для рук, банка з водою.
Хід роботи
1. На тарілку викладіть невелику кількість білої гуаші.
2. Розведіть гуаш водою до стану сметани.
3. На аркуші картону намалюйте овал (крона дерева), залишивши місце внизу для стовбура.
4. Обмокніть долоні в тарілку з білою гуашшю.
5. Зробіть відбитки долонь по контуру овалу.
6. Розведіть на тарілці коричневу гуаш.
7. Скачайте з газети джгути й, обмокнувши у тарілці, віддрукуйте стовбур і гілки дерева.
8. Надрукуйте пальцями білий сніг навколо дерева.
Похмурий день
Вам знадобляться: білий аркуш цупкого паперу, м'який простий олівець, гумка.
Хід роботи
1. Нанесіть олівцем штрихи на аркуш паперу щільно один до одного.
2. Відірвавши невеликий шматочок паперу, розтушуйте штрихування.
3. Намалюйте дерево, злегка надавлюючи олівцем.
4. Прорисуйте дерево гумкою.
5. Протріть низ аркуша гумкою для снігу.
6. Намалюйте гумкою сніжинки на небі.
7. Стовбури дерев прорисуйте простим олівцем.
Перший сніг
Вам знадобляться: синя туш, трубочка для коктейлів, тарілка, зубна щітка, банка з водою, пензлик.
Хід роботи
1. На аркуш паперу нанесіть пензликом краплю туші.
2. Намалюйте стовбур дерева, дуючи на пляму через трубочку.
3. Соломинкою прорисуйте гілки.
4. Капніть ще туш на основу гілок і намалюйте дерево потрібної висоти.
5. Розведіть на тарілці туш із водою, занурте зубну щітку й розприскайте по аркушу паперу (сніг).
6. Додайте в тарілку ще води.
7. Обмокніть пензлик у розчин і намалюйте сніг, злегка розмив основи дерев.
Монотипія
Вам знадобляться: аркуш білого паперу, гуаш, пензлик, баночка з водою, ганчірочка для рук, скло (розмір аркуша) або целофановий пакет.
Хід роботи
1. Великим пензликом змочіть аркуш паперу.
2. Промокніть ганчіркою зайву воду.
3. На склі або пакеті намалюйте гуашшю небо, дерева й сніг.
4. Прикладіть аркуш паперу мокрою стороною до малюнка на склі або пакеті.
5. Пропрасуйте зверху ганчіркою.
6. Зніміть аркуш із видрукуваним малюнком.
7. На монотипії домалюйте дрібні деталі (гілки, дупло, прожилки на стовбурі тощо).
Немає коментарів:
Дописати коментар