Конспект уроку на тему
Веселий урожай. Ліплення овочів.
Мета: продовжити ознайомлення учнів з поняттям ″форма″; вчити передавати
основний характер простої об′ємної форми; ознайомити з матеріалами та
інструментом (стекою) для ліплення та правилами роботи в техніці ліплення;
ознайомити із способами та прийомами ліплення; навчити ліпити овочі та фрукти;
розвивати спостережливість, уміння аналізувати особливості форми та забарвлення
овочів та фруктів, виховувати акуратність та любов до природи.
Обладнання: зразки виробів з пластиліну, пластилін,
стеки, підкладна дошка.
Хід уроку
І.Організація учнів до
уроку.
Перевірка готовності
учнів до уроку.
Як гарно сьогодні в кімнаті у нас,
І сонечко лагідно світить для вас.
Уважними, старанними, охайними ставайте,
Фантазуйте, ліпіть, руки підіймайте,
Завдання усі ви сміливо долайте,
Роботу свою уже починайте…
ІІ. Актуалізація опорних
знань учнів.
1. Робота над віршем.
На попередніх уроках ми
малювали ″гарбузових родичів″. Отже, ви повинні пам′ятати, яку форму має
більшість із них. Сьогодні ми ліпитимемо овочі та фрукти з пластиліну. Спочатку
послухайте, як побачив їх на башті поет Анатолій Камінчук.
Баштан
Розляглись, мов кабани,
На баштані кавуни.
Розляглись, як свині,
Гарбузи та дині.
Он лежать, як поросята,
Кавунці та кавунята.
Боки в них рябенькі,
Хвостики тоненькі.
- З ким порівнює кавуни,
кавунці та кавунята?
- А гарбузи і дині? Як ви
думаєте, чому? (Рябенькі, з хвостиками.)
- На уроках ліплення, крім
пластиліну, нам будуть потрібні особливі інструменти – стеки (плоскі металеві,
дерев’яні або пластмасові палички), а також пластикова дощечка.
2. Відгадування загадок.
Сьогодні ми будемо виготовляти овочі та фрукти.
Відгадайте, які саме:
Стоять коні на припоні.
Не п’ють, не їдять,
А гладкі стоять.
(Гарбуз)
Сама жовта і цукриста.
Ця красуня золотиста.
(Диня)
Сидить дівчина в коморі,
А коса її надворі.
(Морква)
Червоний Макар по полю
скакав та й у борщ попав.
(Буряк)
Це гарбуз,
морква, диня, буряк, картопля. А всі разом це персонажі української народної
казки "Ходить гарбуз по городу”. Давайте пригадаємо цю казку. (Учні по
черзі розповідають казку.)
3. Робота в групах. Гра "Опиши, я відгадаю”.
Зараз, учні, поділившись на дві групи, ми пограємо в
гру "Опиши, я відгадаю”. Подивіться уважно на те, що
лежить на столі. Там овочі і фрукти. Перша група обирає для цього
завдання якийсь фрукт, а друга – овоч. З усього виберіть щось одне. Я
запитуватиму, а ви відповідатимете. Тільки не говоріть назви вибраного вами
овоча чи фрукта, а розповідайте, який він. Я спробую відгадати за вашими розповідями.
- Який він за формою?
- Якого він кольору?
- Який на смак?
- Чи гладенький він?
- Це овоч чи фрукт?
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
Отже,
ви вже здогадалися, що на сьогоднішньому уроці ми будемо ліпити овочі та фрукти
з пластиліну. Тема нашого уроку ″Веселий урожай″.
ІV.
Вивчення нового матеріалу.
1.Вступна бесіда.
Із давніх часів в Україні було розповсюджено
гончарство – ремесло створення різних виробів із глини. Гончарі –
це люди, які виготовляють домашні предмети побуту, прикраси, дитячі іграшки.
Матеріалом для їх виготовлення є пластична маса – глина. Основною
властивістю глини є те, що в м’якому вигляді вона пластична, легко змінює свою
форму, під час висихання зберігає надану їй форму, стає твердою, а після
відпалення – ще й міцною, як камінь. Глину можна замінити і іншим пластичним
матеріалом, який називається "пластилін”.
Шматок пластиліну
На парті дрімає,
І чим він стане,
Ніхто не знає, -
Чи квіткою, що радує
Всіх нині.
Чи пташкою у гіллі
На калині.
Пластилін –
це теж глина, добре перемішана з розплавленим воском і домішками жиру та
фарбниками. На відміну від глини, пластилін не засихає, а завжди перебуває в
пластичному стані, тому він зручніший для роботи, ніж глина. Глина та пластилін
мають багато відмінностей: глина висихає, а пластилін – ні; при нагріванні
глина перетворюється на камінь, а пластилін розтає; глина розмочується водою, а
пластилін води не боїться. При низьких температурах пластилін стає твердим.
2.
Підготовча робота.
Перш ніж розпочати роботу з пластиліном чи глиною,
необхідно засвоїти правила роботи з ними.
1. Перед початком роботи глину чи пластилін потрібно
добре розім’яти. Пластилін спочатку нагрівають між долонями, а потім
розминають.
2. Ліпити слід на підкладній дошці (фанері, лінолеумі,
пластмасі, картоні).
3. Не залишайте шматочки глини чи пластиліну на столі
(парті), не кидайте на підлогу.
4. Щоб пластилін не приставав до рук, перед ліпленням
виробів його треба зволожити.
5. Готові вироби з пластиліну слід класти на підставку з
картону чи фанери.
Загальну форму виробу ліплять пальцями, а для ліплення
дрібних деталей використовують спеціальний інструмент – стеки. (Демонстрація).
Вони бувають різної форми, дерев’яні чи пластмасові.
Щоб виготовити з глини чи пластиліну вироби, необхідно
знати способи й прийоми ліплення. (Демонстрація технологічної картки.)
Розрізування заготовки здійснюють стекою, пластмасовим ножем або
струною з прив’язаними до її кінців дерев’яними паличками. (1). Скочування
кульки виконують між долонями рук, трохи зігнувши долоні й пальці. При
скочуванні роблять колові рухи долонями (2). Розкочування заготовки
циліндричної форми роблять прямолінійним рухом долонь. Якщо потрібна конічна
форма, то розкочують долонями одну зі
сторін циліндра (3). З’єднують окремі деталі виробу,
приліплюючи одну деталь до другої, а шов пригладжують пальцями (4). Щоб
виготовити виріб грушоподібної форми, спочатку скочують кульку, а потім
пальцями надають потрібну форму (5). Заглибини в заготовках
роблять великим пальцем, поклавши форму на підкладну дошку, а дрібні
заглиблення роблять стекою (6,7).
3.Аналіз зразка виробу.
- Подивіться на зразки, які овочі та фрукти ви бачите?
- Який матеріал використано для їх створення?
- На що вони схожі? На які геометричні фігури?
- На яку геометричну фігуру схожа морква?
- А яблуко?…
- Якого кольору пластилін нам знадобиться?
4.Технологія виготовлення виробу. (Послідовність виготовлення виробу, інструктаж).
1. Підготуйте шість шматочків пластиліну. Один великий –
для гарбуза та п’ять менших – для ліплення інших персонажів. Колір пластиліну
підберіть відповідно до забарвлення овочів.
2. Добре розімніть кожний із шматочків пластиліну.
3. Коловими рухами долонь із найбільшого шматка
пластиліну скатайте кулю, надайте їй характерних ознак гарбуза й приліпіть до
неї хвостик.
4. Для ліплення дині скатайте кулю, а потім прямими
рухами долонь надайте їй овальної форми.
5. При виготовленні моркви спочатку розкатайте циліндр, а
потім один з його боків розкатайте в конус.
6. Щоб виготовити огірок, візьміть пластилін зеленого
кольору, розкатайте заготовку до циліндричної форми, а потім з обох кінців
розкачайте конуси, створюючи овальну форму. Пальцями та стекою зробіть поверхню
виробу подібною до огірка.
7. Буряк ліпіть із червоного пластиліну, надаючи йому
спочатку кулястої форми, а потім витягуванням заготовки сформуйте хвіст буряка.
5. Правила техніки безпеки.
Нагадую учням правила безпечної роботи з пластиліном та інструментами.
· Не розмахуйте стеками, аби не поранитися.
· Ліпіть тільки на підкладній дошці.
· Не залишайте шматочки пластиліну на парті і не кидайте
на підлогу.
· Після роботи руки витріть серветкою й добре вимийте.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
- Яке обладнання нам потрібно для роботи на
сьогоднішньому уроці?
- Які прийоми ліплення будемо використовувати?
- Як ми можемо отримати циліндричну форму для моркви?
- Назвіть прийоми в основі яких ліплення яблука?
VІ. Самостійна робота учнів.
Практичну роботу учні виконують за інструкцією.
Пояснюю і демонструю прийоми роботи, а учні виготовляють виріб. Слідкую за
правильним виконанням прийомів ліплення, дотриманням правил культури праці.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Аналіз учнівських робіт.
2. Проведення загальних підсумків
уроку.
- Чи сподобалося вам ліпити овочі?
- Чим корисні овочі для людини?
- Із якого матеріалу можна зліпити овочі?
- Які прийоми ліплення ви застосовували?
3. Прибирання робочих місць.
Дуже хороша та змістовна розробка.
ВідповістиВидалитиПривет, друзья, я просто хочу использовать эту возможность, чтобы поблагодарить этого великого кредитного специалиста г-на Бена Ли, который помог мне с ссудой. Мне очень требовались 7 000 000 долларов США, поэтому меня представили г-ну Бену Ли, кредитному специалисту, поэтому я связался с его электронной почтой и получил сумму кредита в размере 7 000 000,00 долларов США. Я посоветую всем, кто нуждается в ссуде, обращаться по электронной почте: 247officedept@gmail.com. Или вы можете отправить его по телефону + 1-989-394-3740.
ВідповістиВидалити